Informacionet e Kontaktit

Prishtinë, Kosovë

Jemi aktiv 24/7

Izraeli dhe Hamasi do të ndërpresin bombardimet përtej kufirit të Rripit të Gazës prej orës 2 të mëngjesit, konfirmon një zyrtar i Hamasit.

Raportimi erdhi një ditë pasi Presidenti i SHBA, Joe Biden, i ka kërkuar kryeministrit Benjamin Netanjahu një gjë të tillë.

Presidenti Joe Biden ishte bërë gjithnjë e më i padurueshëm me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu pas një telefonate të hapur të mërkurën në të cilën Presidenti i SHBA vendosi një afat për për të lehtësuar dhunën mes Izraelit dhe Hamasit.

Thirrja, në të cilën Biden e bëri të qartë se ai priste një armëpushim së shpejti, ishte më “e drejtpërdrejtë, e sinqertë” se cilado prej bisedave të tyre të mëparshme që kur Presidenti mori detyrën, sipas një zyrtari të lartë të administratës. Dhe Biden – i cili ka një marrëdhënie me Netanyahu që prej dekadave më parë – nuk u përmbajt, shtoi zyrtari, shkruan CNN.

Ishte thirrja e katërt telefonike e dy udhëheqësve brenda një jave ndërsa dhuna u intensifikua midis Izraelit dhe militantëve të Hamasit në Gaza. Shtëpia e Bardhë ka përdorur një gjuhë progresive më urgjente për të përshkruar secilën bisedë, edhe kur zyrtarët përshkruanin një përpjekje diplomatike të përqendruar më shumë në presionin e prapaskenës sesa në publik.

Biden, i cili është parë si një mbështetës i vendosur i Izraelit për tërë karrierën e tij politike, ka qenë nën presionin nga anëtarët e partisë së tij për të folur më me forcë kundër veprimeve të Izraelit.

Share: