Informacionet e Kontaktit

Prishtinë, Kosovë

Jemi aktiv 24/7

Gazeta prestigjioze zvicerane “Blick” në ballinën e saj në gazetën e shtypur për ditën e sotme shkroi disa fjalë shqip, po ashtu gjatë ditës së djeshme mjekët e huaj përmes disa video u kanë bërë thirrje bashkatdhetarëve që të vaksinohen, percjell RTV Albania.

Mjekët e huaj u kanë bërë thirrje bashkatdhetarëve që të vaksinohen, arsyeja është thirrja për vaksinim e komuniteteve që jetojnë në Zvicër, për të cilët po raportohet se ndikuan në rritjen e numrit të infeksioneve me COVID-19.

Shifrat tregojnë se një numër i madh i tyre janë të kthyer nga Ballkani. 

“Ju lutem vaksinohuni!”, iu drejtua gazeta shqiptarëve.

“Spitalet po mbushen me pacientë me korona. Përfshirë shumë udhëtarë që kthehen. Kushdo që nuk flet një gjuhë kombëtare vështirë se mund të marrë ndonjë informacion. Kjo është arsyeja pse mjekët e huaj u bëjnë thirrje bashkatdhetarëve të tyre”, shkruan Blick

“Ju lutem vaksinohuni!

Të dashur bashkatdhetarë.

Covid-19 është një person serioz dhe siç e dini të gjithë, pandemia ka vrarë 4.5 milionë njerëz në të gjithë botën.

Ne do ta mposhtim këtë virus vetëm nëse të gjithë bashkohemi. Vaksinimi është një mënyrë efektive për t’u kthyer në jetën normale. Vaksinimet, të miratuara në Zvicër, janë testuar në një proces serioz dhe mund të parandalojnë seriozisht dhe vdekur. Për dallim nga vala e parë, virusi po godet gjithnjë e më shumë të rinj dhe shumë të rinj kanë vdekur.

Secili para nesh është i lirë të mos vaksinohet. Por ju duhet të jeni të vetëdijshëm se kjo nuk ka të bëjë vetëm mua me lirinë individuale. Nëse vuani nga Covid, sëmundja nuk prek vetëm juve. Ju gjithashtu mund të infektoni dashurinë tuaj, ju mund të vdesin. Mirpo, nëse vuani nga Covid dhe jeni të shtruar në spital, ju bllokoni një shtrat në njësinë e kujdesit intensiv për disa javë. Në atë kohë nuk mund të kryhen operacione të tilla dhe pacientët të kenë, për shembull, vuan nga një tumor ose kanë nevojë për një operacion të madh të zemrës nuk mund të operohen.

Më prek që shumë pacientë nga Kosova dhe Maqedonia janë shtruar në departamentin Covid të spitaleve zvicerane. Ne mund ta parandalojmë këtë me vaksinim masiv. Të mundohemi të gjithë ta tejkalojmë këtë sfidë së bashku. Ju lutem vaksinohuni. Faleminderit”, tha mjeku shqiptar Florim Cuculi./

Share: