Informacionet e Kontaktit

Prishtinë, Kosovë

Jemi aktiv 24/7

Spanja e Portugalia bëjnë gati ofertën, FIFA vendos brenda këtij viti

Spanja dhe Portugalia kanë konfirmuar synimin e tyre për një ofertë të përbashkët për të organizuar Kupën e Botës 2030. 

Sipas asaj që raportojnë mediat spanjolle, dy drejtuesit e lartë të federatave respektive kanë pasur një takim kokë më kokë pas barazimit të së premtes në miqësoren mes Spanjës dhe Portugalisë, ku temë diskutimi ka qenë organizimi i turneut më të rëndësishëm futbollistik në botë. 

Presidenti i Federatës spanjolle të futbollit, Luis Rubiales i është dhënë drita jeshile për të çuar ofertën te komiteti ekzekutiv i UEFA-s.

Rubiales dhe homologu i tij portugez Fernando Soares Gomes da Silva, tani do të nënshkruajnë një marrëveshje për të forcuar planet e tyre. 

FIFA pritet të pranojë oferta deri në fund të këtij viti për të gjitha palët e interesuara të paraqesin oferta zyrtare me një shtrirje të procesit të dhënë për shkak të pandemisë së vazhdueshme COVID-19. 

Fituesit e Kupës së Botës 2010 Spanja do të presë garën për herë të parë që nga 1982 nëse oferta pranohet nga FIFA.

Share: