Informacionet e Kontaktit

Prishtinë, Kosovë

Jemi aktiv 24/7

Dita e sotme ka shënuar sërish rekord, ku gjatë 24 orëve janë infektuar 1130 persona dhe kanë ndërruar jetë nga COVID-19 13 pacientë.

Tirana mban rekordin e përhershëm me 535 raste pozitive, si qyteti edhe më i populluar në Shqipëri.Një prej të vdekurit ditën e sotme nga covid është një nënë 28-vjeçare, e cila kishte shumë pak kohë që kishte sjellë në jetë fëmijën e saj. Prej ditësh e shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi” ajo nuk mundi të mbijetonte pas komplikimeve.

Nga 4539 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë: 535 raste në Tiranë, 82 në Elbasan, 59 në Kurbin, 46 në Durrës, nga 35 raste në Fier, Vlorë, 25 në Sarandë, nga 23 raste në Korçë, Berat, 18 në Shkodër, 16 në Kavajë, nga 15 raste në Lezhë, Mirditë, 14 në Pogradec, 13 në Kamëz, 12 në Kukës, 11 në Ura Vajgurore, 10 në Delvinë, 9 në Lushnje, nga 8 raste në Gramsh, Kuçovë, nga 7 raste në Krujë, Dibër, Kolonjë, nga 6 raste në Mat, Përmet, Cerrik, nga 5 raste në Librazhd, Divjakë, Roskovec, Peqin, Patos, nga 4 raste në Has, Tropojë, Mallakastër, Gjirokastër, Memaliaj, Vorë, nga 3 raste në Prrenjas, Skrapar, nga 2 raste në Devoll, Pukë, Tepelenë, Belsh, Bulqizë, Shijak, Maliq, Libohovë, nga 1 rast në Rrogozhinë, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Malësi e Madhe, Himarë, Poliçan, Dropull, Këlcyrë.

656 qytetarë janë shëruar,  duke e çuar numrin e të shëruarve 50,875 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 431 pacientë, 25 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

13 qytetarët që humbën betejën me COVID19 janë 6 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Mirdita, 1 qytetar nga Klosi, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Delvina, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 28 -80 vjeç.

Deri më tani në Shqipëri janë bërë 381,941 testime, janë regjistruar 84,212 raste pozitive, nga ata 31.891 janë aktive, 50,875 të shëruar  dhe kanë ndërruar jetë 1446 qytetarë.

Ministria e Shëndetësisë ka këshilluar të gjithë qytetarët që të kenë kujdes dhe të respektojnë rregullat e vendosura.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat antiCOVID duke vendosur maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; duke shmangur grumbullimet dhe duke ruajtur distancimin fizik; duke u kujdesur për higjenën vetjake, në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID”, këshillon ministria.

COVID-19 – Statistika (6 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore        1130

Të shëruar në 24 orë     656

Të shtruar në spitale     431

Humbje jete në 24 orë   13

Testime ditore               4539

Testime totale            381,941

Raste pozitive             84,212

Raste të shëruara        50,875

Raste Aktive                31,891

Humbje jete                 1446

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            18363

Fier                 2689

Durrës           1731

Shkodër        1512

Vlorë              1487

Elbasan           1540

Lezhë             1115

Berat              936

Korçë             983

Gjirokastër 659

Kukës             465

Dibër              411

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *