Informacionet e Kontaktit

Prishtinë, Kosovë

Jemi aktiv 24/7

Shkon në 31 numri i viktimave nga përmbytjet, vijon operacioni i kërkim-shpëtimit

Rëndohet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Turqi. Ka shkuar në 31 numri i jetëve të humbura. 29 prej viktimave janë raportuar në Kastamonu, një nga qytetet më të goditura dhe 2 në Sinop.

Në 3 qytete në veri të vendit autoritetet shpallën gjendjen e fatkeqësisë natyore. Në zonë vijon operacioni i kërkim-shpëtimit. Mediat turke raportojnë se aksioni është i vështirë për shkak të nivelit të lartë të ujit, ndërsa dhjetëra fshatra kanë mbetur të bllokuar nga shembja e urave.

This handout picture released by Turkey’s IHH humanitarian aid group on August 12, 2021 shows a car floating in water in Kastamonu, after flash floods swept across several Black Sea regions. – Heavy storms descended on Turkey’s northern stretches just as rescuers reported bringing hundreds of wildfires that have killed eight people since late July under near total control in the south. (Photo by Handout / IHH / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE – MANDATORY CREDIT “AFP PHOTO / IHH ” – NO MARKETING – NO ADVERTISING CAMPAIGNS – DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Më shumë se 1,700 persona janë evakuuar me ndihmën e helikopterëve nga zonat e prekura nga përmbytjet.

Akualisht reshjet janë ndërprerë, por meteorologët parashikojnë situatë të vështirë pasi në ditët në vazhdim parashikohet shi intensiv në disa qytete të vendit. Turqia prej më shumë se dy javësh u përball me vatra të mëdha zjarresh të cilat shkaktuan tetë viktima si dhe dogjën mijëra hektarë pyje.

Share: