Informacionet e Kontaktit

Prishtinë, Kosovë

Jemi aktiv 24/7

Mbretëresha Elizabeth II – monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, përkushtimi i së cilës ndaj traditës mbretërore dhe buzës së sipërme të ashpër përballë skandaleve familjare e bënë atë të dashur për brezat e britanikëve – ka vdekur. Ajo ishte 96 vjeçe.

Vdekja e monarkes të dashur erdhi pasi Pallati Buckingham njoftoi të enjten se mjekët e saj ishin “të shqetësuar për shëndetin e Madhërisë së Saj”.

Ajo gjithashtu ishte detyruar të hiqte dorë nga angazhimet e shumta publike, shkruan NY Post.

Mbretëresha lë pas katër fëmijë, tetë nipër e mbesa dhe shtatë stërnipër, shumë prej të cilëve u përpoqën të ishin pranë saj pasi gjendja e saj u përkeqësua ndërsa ishte në pronën e saj skoceze, Balmoral.

Elizabeth u bë monarkja më jetëgjatë e mbretërisë më 9 shtator 2015, duke larguar stër-stërgjyshen e saj, Mbretëreshën Victoria.

E njohur për kapelet e saj shumëngjyrëshe dhe corgi-t e saj të dashura, Mbretëresha do të mbahet mend më së miri për arritjen më të madhe të thjesht mbajtjes së gjallë të institucionit të monarkisë dhe fuqizimit në shekullin e 21-të, thanë ekspertët.

“Përgjatë jetës së saj, ajo ndërtoi mistikën e monarkisë në të gjithë botën”, tha për The Post historiani britanik Robert Lacey, autor i biografisë “Monarch: Life and Reign of Elizabeth II”.

“Kur historianët të shikojnë prapa në mbretërimin e saj, kjo do të jetë … Nëse do të kishit qenë një bastist, do t’i kishit vënë paratë tuaja në një republikë.”

Share: